Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai

Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai

Sudarė: Rūta Miškinytė. Tekstų autoriai: Rūta Miškinytė, Laima Laučkaitė, Rasa Dargužaitė, Triin Jerlei, Ernestas Parulskis. Leidykla: Lapas. Vertėja iš anglų k.: Mantė Zagurskytė-Tamulevičienė. Formatas: 12,6 x 19,6 x 1,7. Puslapių skaičius: 200. Viršelis: minkštas. Iliustracijos: spalvotos. Leidimo metai: 2023. Leidinio pavadinimas: Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai

19,50 €
Įskaitant mokesčius.

 

Suvenyrai – kasdienybėje beveik nepastebimi, dulkių sluoksnį renkantys daikteliai – yra patikimi savo laiko liudytojai. Ši knyga – pirmoji, kviečianti atidžiau pažvelgti į Vilniaus suvenyrus, kurie gali papasakoti apie skirtingas miesto bendruomenes, XX a. pirmos pusės įtampas nepasidalijant Vilniaus, miestą svetimšalių akimis, jo kolonizaciją ir sovietizaciją. Kartu čia pasakojama ir dizaino bei vilnietiškosios kasdienybės istorija nuo XVIII a. vidurio iki mūsų laikų.

Knygoje Vilkas, bokštas ir bažnyčia. Vilniaus suvenyrai pristatoma pusantro šimto suvenyrų, o juos lydi linksmos, liūdnos ar kurioziškos istorijos. Geriau suprasti, kaip suvenyrai gimsta ir vis nugula mūsų namų lentynose, padės dailės istorikių straipsniai bei… vienas detektyvinis apsakymas.

Suvenyras (tai liudija ir žodžio kilmė) yra daikte (ir vaizde) uždarytas prisiminimas apie įspūdį palikusią vietą, tiksliau joje patirtas ypatingas emocijas. Savininkui suvenyras vertingas kaip asmeninių išgyvenimų saugykla, o šios patirties neturintiems paveldėtojams – kaip istorinis reliktas ir kultūros ženklas. Suvenyro istorinė ir kultūrinė žinia visada yra itin aiški ir paprasta, nes suvenyras gimė ir gyvena kaip masinės kultūros dalis. Rūtos Miškinytės knygoje Vilniaus suvenyrų istorija siejama su jų gamybą ir vartojimą sąlygojusiomis politinėmis, kultūrinėmis, ekonominėmis aplinkybėmis. Regimai paprastą pasakojimą apie garsiausias miesto vietas, jų vaizdinius, atvaizdus ir legendas šie kontekstai išplečia, pagilina, pripildo naujų ir netikėtų prasmių, kurios neiškyla kituose kontekstuose.

– menotyrininkė prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė

Kaip dizaino tyrėja, autentiškus daiktus ir artefaktus labai vertinu, tačiau šiandienos kontekste, kai mums visiems reikia galvoti apie trapią Žemės ateitį, tvariausiais suvenyrais tampa pasakojimai. Šioje knygoje, kaip ir parodoje, žavi jų gausa ir įvairovė: nuo naujai atrastų istorinių objektų aprašymų, nuorodų į netikėtas kontekstines sąsajas iki įtraukiančios detektyvinės istorijos!

– dizaino istorikė dr. Karolina Jakaitė

APIE SUDARYTOJĄ

Rūta Miškinytė šiuo metu Vilniaus universitete rengia istorijos daktaro disertaciją. Rūtos interesų akiratis platus – nuo miesto, socialinės ir kultūros istorijos iki fantastikos, muzikos bei tvaraus gyvenimo būdo. Kartu su bičiuliais organizuoja fantastinių idėjų ir kūrybos festivalį „Lituanicon“.

9786098198713
Apžvalgų nėra
Product added to wishlist
Product added to compare.

Lankydamiesi www.knygauk.lt svetainėje, Jūs sutinkate su taisyklėmis, privatumo ir slapukų politika